flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історична довідка Новобузького районного суду Миколаївської області

         Історія утворення району


         Перші згадки про поселення відносяться до 1753 року.Куца Балка, Семенівка, Новопавлівка – такі назви мало це поселення до 2 квітня 1832 р., потрапивши в царські реєстри як Новий Буг. В 1872 році, за п’ять кілометрів від Нового Бугу проклали залізницю, яка з’єднала південь з Харковом. Розвиток хлібної торгівлі в кінці ХІХ і на початку ХХ століття сприяв збільшенню населення містечка, яке зросло до двадцяти тисяч. Пожвавлюється економічне та культурне життя, відкривається відділення комерційного банку, виникають кредитні товариства.Інтенсивно забудовується центр міста – торгові ряди започатковані єврейською громадою збереглися і до сьогодні. На прилеглих землях і в самому місті діяли 6 церков, синагога, костьол, учительська семінарія, 2 церковно-приходські школи, бібліотека. Після жовтневих подій 1917 року Новий Буг зазнав усіх тих змін, що відбувались в новоствореній державі. З 1922 року місто Новий Буг став районним центром, яким залишається і до цього часу .

      Сучасний Новобузький район – аграрно-промисловий район Миколаївської області.


 

                                              Адміністративний устрій

           На території Новобузького району діють: 1 – Новобузька міська рада, та 12 сільських рад: Баратівська, Березнігуватська, Вільнозапорізька, Кам’янська, Новомиколаївська, Новомихайлівська, Ново полтавська, Новоюріївська, Новохристафорівська, Розанівська, Софіївська, Шевченківська.


 

                                            Природно-географічний потенціал

       Територія Новобузького району розташована в східній частині Миколаївської області, займає площу 12,4 тис. км, що складає 5,1% від загальної території області.

          Новобузький район межує з Баштанським, Казанківським, Єланецьким, Березнегуватським районами Миколаївської області та Устинівським і Бобринецьким районами Кіровоградської області.

         Через районний центр м. Новий Буг проходить автомагістраль державного значення Миколаїв-Дніпропетровськ, в 5 кілометрах від міста проходить гілка Одеської залізниці. Відстань від м. Миколаєва по шосейних дорогах – 105 км. 

         Площа Новобузького району становить 1243,8 кв. км. В районі налічується 1 місто і 57 сіл.

           Рельєф району переважно рівнинний. Клімат помірно-континентальний, сухий, грунт – суглинистий чорнозем Відчувається дефіцит місцевих водних ресурсів. Корисні копалини представлені, головним чином, нерудними родовищами. Водні ресурси – річкою Інгул. Природні та кліматичні умови сприятливі для інтенсивного високоефективного розвитку сільського господарства.

           Окрасою району є історична та архітектурна пам’ятка – Жіночий Свято Михайлівський монастир Української православної церкви у с. Пелагеївка. Це пам’ятник архітектури початку ХХ століття. Цей храм є самим найвеличнішим і найбагатостраждальнішим в нашій області, зведений на честь Пелагеї її чоловіком та двома синами на згадку про свою кохану дружину та люблячу матір. Будівництво храму було закінчено у 1904 році. Церква трьохпристольна та дванадцятикупольна. З 1996 року там організовано жіночий монастир. У монастирі дві чудотворні ікони: ікона Володимирської Божої Матері та ікона ХVІ сторіччя із зображенням страждань Ісуса Христа.

          На території Новобузького району розташований регіональний ландшафтний парк "Приінгулля" (3152,7 га) створений 17 грудня 2002 р. В межах РЛП знаходяться два заказники: гідрологічний "Софіївське водосховище" та ботанічний "Пелагіївський" .

             Рельєф низовинний, слабо розчленований, ґрунтовий покрив складається з південних чорноземів звичайних середньо і мало гумусних, місцями зустрічаються засолені грунти.

                Товщина профілю немитих чорноземів складає 80-85 см., вміст гумусу в орному шарі - від 4,1 до 5,3 %.

                  В районі на обліку 40 ставків, загальною площею 630 га, 24 ставки ридатні для риборозведення; штучні водотоки –33 га; природні -на території району протікає р. Інгул –загальна площа по території району –21 га; Софіївське водосховище лощею 552 га. Всього по водним ресурсам –1236 га.

Лісові масиви:Площа лісових насаджень району становить 5,8 тис.га , з них 2,3 тис.га –полезахисні смуги. До водозахисного та заповідного значення належить 5,5 тис.га. В користуванні Новобузького лісництва Баштанського держлісгоспу 1,1 тис.га, із них 0,6 тис.га –Державне заповідне урочище Чабанка.


 

Корисні копалини
В районі нараховується 9 родовищ корисних копалин, які представлені гранітом, гнейсами, піском, глиною, жорствою.


 

Населення району
Середня чисельність населення району -31,9 тис. осіб, в тому числі чоловіків -15,2 тис. осіб, жінок -16,7 тис. осіб. Кількість міського населення -15,7 тис. осіб, сільського –16,2 тис. осіб. Працездатне населення –17,1 тис. осіб (53,5% від загальної кількості населення). Щільність населення 26 чол. на кв.км.


 

Основними перевагами Новобузького району серед інших в Миколаївській області є:
- вдале географічне розташування відносно обласного центру м. Миколаєва та основних ринків збуту продукції;
- сприятлива для сільськогосподарського виробництва структура земельних ресурсів: 112,8 тис. га сільськогосподарських угідь, зокрема питома вага ріллі – 84 %;
- технічне оснащення галузі сільського господарства ;
- наявність збережених виробничих та сільськогосподарських приміщень на території району;
- туристична привабливість: безліч місць придатних для зеленого туризму, наявність лісових насаджень, пам'ятних та історичних місць, заповідн
их зон ;
- екологічно чистий район;
- наявність природних ресурсів державного та місцевого значення: пісок, глина, вапняки, поклади граніту , наявність природних вододжерел.
- розвинена інфраструктура;
- розвинена соціально -культурна сфера ;

З історії районного суду

В зв’язку з відсутністю архівних даних щодо створення Новобузького районного суду датою його заснування можна вважати березень 1944 року ( 8 березня - День звільнення м. Новий Буг від німецько-фашистських загарбників). Цю дату можна вважати початком роботи Новобузького районного суду Миколаївської області.

Реорганізація державного життя у повоєнний період зачіпала судові та правоохоронні органи. Після скасування у вересні 1945 р. широкої юрисдикції військових трибуналів відновилася в повному обсязі юрисдикція народних, обласних судів та Верховного Суду України.

З 1948 року Новобузький районний народний суд підпорядковувався Управлінню Міністерства Юстиції по Миколаївській області.

Протягом 1947-1948p. сесіями обласних Рад депутатів трудящих терміном на 5 років було обрано нові склади обласних судів. 30 січня 1949 р. уперше відповідно до Конституції УРСР (ст. 108) і Закону СРСР про судоустрій 1938 р. відбувалися вибори народних судів громадянами району на основі загального, прямого та рівного права при таємному голосуванні. Порядок виборів детально визначався у Положенні про вибори народних судів від 10 жовтня 1948 р. Народні судді та народні засідателі обиралися на три роки. Для кандидатів установлювався віковий ценз — 23 роки.

На підставі Указу Президії Верховної Ради СРСР від 30 серпня 1956 року обласне управління Міністерства юстиції було ліквідовано і функції судового управління народними судами були передані обласному суду. Мін'юст УРСР, а також інших республік отримав статус союзно-республіканського міністерства. На обласні суди покладалися не властиві для судових органів функції керівництва нотаріальними конторами, виконанням судових рішень і вироків у частині майнових стягнень, контролю за усією діяльністю народних судів, проведення в них ревізій. Народні суди отримали право призначати судових виконавців.

Завдання правосуддя та нові засади реформування судової системи визначили прийняті наприкінці 1958р. Основи законодавства про судоустрій Союзу РСР, союзних і автономних республік, а також Закон про судоустрій УРСР від 30 червня 1960 р. Зміни торкалися передусім організації та діяльності низової ланки судової системи. Замість дільничної системи народних судів встановлювалися єдині народні суди району чи міста, які тепер обиралися не на три, а на п'ять років. Народні засідателі обиралися на два роки зборами трудових колективів. Судові справи між суддями розподілялися за територіальним принципом, тобто за кожним суддею закріплювалася певна територія району (міста). Народні суди мали звітувати про свою діяльність перед відповідними Радами, а народні судді — перед виборцями.

Підвищити роль громадськості у здійсненні правосуддя давали змогу керовані судами самодіяльні органи — Ради народних засідателів. Відновили діяльність товариські суди, що виникли в 20-х роках для боротьби з порушниками дисципліни праці. Згідно з Положенням про товариські суди Української РСР від 15 серпня 1961 р. їх підсудності підлягали справи про антигромадські вчинки й злочини, за скоєння яких не передбачалося кримінальне покарання. Товариські суди застосовували переважно заходи громадського впливу, а в разі необхідності могли порушувати клопотання перед народними судами про застосування кримінального покарання. Справи розглядалися колегіально — трьома членами товариського суду.

Проте, спроба децентралізувати управління судовою системою виявилася невдалою, і в 1962 р. поновився попередній порядок загального керівництва судами з боку Мін'юсту та його органів.

Указом Президії Ради УРСР від 6 жовтня 1970 року було створено Міністерство Юстиції УРСР та відділи юстиції облвиконкому. В зв’язку з створенням відділів юстиції структура і функції обласного суду змінились. 30 грудня 1970 року обласним судом були передані відділу юстиції функції управління і організації народними судами.

Після придбання Україною суверенітету у грудні 1991 року в країні в органах влади всіх рівнів відбувається реформування. Здійснюється удосконалення судової системи, діяльності судів.

Згідно Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону Української PCP «Про судоустрій Української PCP», Кримінально-процесуального та Цивільного процесуального кодексів Української PCP» від 17 червня 1992 року № 2464-12 судовий процес проводиться суддею одноособово за участю прокурора, адвокатів, секретаря. Народні засідателі участі в судовому процесі не приймають. Це знайшло відображення у назві суду: з 1993 року він діє як Новобузький районний суд Миколаївської області.

З початку 2002 року згідно Закону України «Про судоустрій», прийнятому 7 лютого 2002 року, суд мав назву – місцевий Новобузький районний суд Миколаївської області.

З початку 2003 року суди стали підвідомчими Державній судовій адміністрації України.

З метою забезпечення роботи суду по здійсненню правосуддя, узагальнення судової практики та іншої діяльності в Новобузькому районному суді Миколаївської області діє апарат суду.

Діяльність суду при здійсненні правосуддя спрямована на зміцнення законності та правопорядку, запобігання злочинам та іншим правопорушенням.

Робота по діловодству в Новобузькому районному суді Миколаївської області також покладається на апарат суду.

Згідно архівних даних суду у Новобузькому районному суді Миколаївської області в різні часи працювали судді:

Скрипченко Н.М.

Браілов Володимир Андрійович

Оришка Віктор Романович

Саглаєв В’ячеслав Петрович

Лебедик

Клименко Іван Дмитрович

Паліюк Василь Павлович

Остапенков Валерій Якович

Кушнірова Татяна Бабиківна

Черніков Володимир Іванович

Бібік Микола Васильович


 

На теперішній час у Новобузькому районному суді працюють суддями:


   
 

Васильченко Наталя Олександрівна – суддя суду

Вжещ Світлана Іванівна – суддя суду


 

Згідно архівних даних суду з березня 1944 року у Новобузькому районному суді Миколаївської області в різні часи працювали на посадах:


 

Завідуючої секретаріатом (керівника апарату):

 

Сябренко Ірина Петрівна


 

Консультанта суду:


 

Шевченко Ірина Валеріївна


 

Помічника судді:


 

Міцкевич Лариса Віталіївна


 

Секретаря судового засідання:


 

Солонарь Любов Степановна

Колесник Тамара Іванівна

Матюшина Наталя Володимирівна

Момотенко Надія Митрофанівна

Бандура Людмила Миколаївна

Граб Валентина Афанасівна

Головань Надія Іліннічна

Савченко Любов Федорівна

Москаленкои Раїса Петрівна

Курасова Галина Яківна

Пєтухова Татяна Володимирівна

Чаплигіна Ольга Феодосіївна

Остапенко Алла Володимирівна

Алєксєєнко Ліда Василівна

Остапенко Володимир Володимирович

Ярош Ольга Яківна


 

Секретаря суду:


 

Бондар Олена Никифорівна

Колесник Тамара Іванівна

Коваленко Валентина Петрівна

Кристальна Лідія Василівна

Тімощіна Валентина Федорівна

Степанюк Тамара Іванівна

Полудень Софія Григорівна

Кучеровська Любов Василівна

Мельниченко Галина Володимирівна

Хрипко Надія Леонтіївна

Валкова Світлана Станіславівна

Копійка Віра Єфиміїна

Отрєпєва Надія Григорівна

Лось Лідія Максимівна

Олійник Любов Павлівна

Вакар ІринаСтаніславівна


 

Судового виконавця:


 

Балатюк Петро Максимович

Теріна Ольга Петрівна

Овчинніков Єфрем Макарович

Богач Григорій Станіславович

Вакар Світлана Максимівна

Дирда Ольга Феодосіївна


 

Судового розпорядника:


 

Тищенко Євген Вікторович


 

Архіваріуса:


 

Крижановський Анатолій Миколайович

Сябренко Петро Антонович

 

Кур’єр-техпрацівника:


 

Бідоренко Олександра Андріївна

Макушева Зінаїда Парфирівна

Літвін Євгенія Ігнатівна

Масляна Катерина Олексіївна

Стеценко Ольга Іванівна

Поліщук Людмила Григорівна
Малевко Надія Василівна

Прокопчук Людмила Іванівна

Парфенюк Анна Степанівна

Пономар Нна Сергіївна

Борисова Ольга Валерівна


 

На даний період часу штатна чисельність працівників Новобузького районного суду Миколаївської області складає 22 штатні одиниці із них:


 


 

На посадах держаних службовців (16 шт/одн.) працюють:


 

Горб Олександр Вікторович
Варданян Айк Паруйрович
Акімова Татяна Іванівна
Череповський Олег Віталійович;
Кузьміна Ніна Петрівна
Юхименко Татяна Миколаївна

 

Шановні гості сайту Новобузького районного суду Миколаївської області в разі, якщо Ви володієте архівними документами, які можуть доповнити Історію створення нашого суду і маєте бажання надати їх для використання просимо, звертатися за адресою:

Інд. 55600, Миколаївська область, м. Новий Буг, вул.. Дзержинського, 8

Заздалегідь дякуємо за співпрацю.